WYSTAWA "NA SZKLE MALOWANE - MADONNY I ANIOŁY" - ZBIGNIEW MICHERDZIŃSKI - BIELSKO-BIAŁA I BESKIDY W USTCE - Dom Kultury w Ustce

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

WYSTAWA „NA SZKLE MALOWANE – MADONNY I ANIOŁY” – ZBIGNIEW MICHERDZIŃSKI – BIELSKO-BIAŁA I BESKIDY W USTCE

19 lipca godz.18:30 - 18 sierpnia godz.16:00

W ramach wizyty artystów z partnerskiego miasta Ustki – Bielska-Białej zapraszamy na wernisaż wystawy Zbigniewa Micherdzińskiego „Na szkle malowane – MADONNY I ANIOŁY”, który odbędzie się 19 lipca (piątek) o godzinie 18.30 w Bałtyckim Centrum Kultury (ul. Kosynierów 21). Wystawa czynna do 18 sierpnia 2024 r.

Zbigniew Micherdziński jest artystą i animatorem kultury. Swoją przygodę z tradycyjnymi technikami artystycznymi zaczynał we wczesnej młodości (malarstwo na szkle, grafika, plastyka obrzędowa, ceramika). Fascynacja sztuką ludową związała go z nią zawodowo. W latach 1990-2023 r. kierował Galerią Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, w której zorganizował i pełnił funkcję kuratora ponad 300 wystaw. Większość z nich stanowiły wystawy sztuki ludowej.

Na co dzień maluje Madonny, anioły i postacie świętych patronów. Od lat prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju oraz zagranicą. Z sukcesami realizował stypendia twórcze – dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki którym popularyzował, zarówno zdobnictwo bibułkowe, jak i dwie szkoły malarstwa na szkle obecne na terenie dawnej Żywiecczyzny.

Jest otwartym człowiekiem, chętnie dzielącym się wiedzą i doświadczeniem. Właśnie ta chęć sprawiła, iż stworzył Bielską i Żywiecką Szkołę Folkloru, w ramach których przekazuje kolejnym pokoleniom założenia tradycyjnych technik ludowych.

Jego działania zostały dostrzeżone i uhonorowane najwyższymi państwowymi odznaczeniami w dziedzinie kultury – Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Honorową Za Zasługi dla Województwa Śląskiego, Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, odznaką Ministra Kultury „Zasłużony Działacz Kultury”. W ostatnich latach otrzymał m.in. Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za upowszechnianie kultury ludowej, nagrodę Prezydenta Miasta Bielsko-Biała „Ikar 2021”, nagrodę Starosty Bielskiego za całokształt działalności. W 2023 r. zdobył miano „Ambasadora Ziem Górskich” za całokształt działalności.

Szczegóły

Początek:
19 lipca godz.18:30
Koniec:
18 sierpnia godz.16:00

Organizator

Dom Kultury w Ustce
Telefon:
0 59 8 144 919